Anmeldelser af Slots Classic
Online nu?
Gæster: 10
Brugere: 0
Øl navn: Slots Classic
Bryggeri: Maribo Bryghus
Øl type: Lager - Classic
Land: Danmark
Dato: 10/03-2010
Bruger: Teejay
Alkohol : 4.60 %
 
 
3 Anmeldelser til denne øl 
Nr:
Bryggeri / Øl :
Farve:
Dato:
Bruger:
Points:
Gennemsnit:
1 Maribo Bryghus / Slots Classic lys rav 12/07-2010
Paulaner

Let beige skum. Let maltet duft. Ligeledes let brændt maltet vandig smag afbalanceret af en tilsvarende let humling. Øllet smager ikke af ret meget og er dødkedeligt uden mindste tilløb til udfordring. Ingen eftersmag af betydning. Slots Classic vil kunne opfylde ønskerne, der hvor promillerne skal spille første violin. Discount, Discount om noget. Jeg vil ikke spilde flere ord og hælder nu resten i vasken. Retfærdigvis må dog siges, at jeg har smagt det, der var værre.

Anmeld Øl Se anmeldelser af: Øl, Øltype, Bryggeri Europa
2 Maribo Bryghus / Slots Classic Rav, Classic 13/04-2010
webmaster

Jeg har sat mig for samtidig at anmelde både en Slots Pilsner og en Slots Classic, for af få disse to discount øl der hentes hjem på den ene trailer efter den anden fra Tyskland bare fordi at det er pisse billigt.

Hm dens søster gjorde ikke et særligt godt indtryk, men nu til Slots Classic:

Har en anelse karamel duft, og stadigvæk en rest af skum på toppen, den brusede heller ikke så kraftigt som Pilsneren. Men smagen er den forbedret ? Nej det er den ikke jeg synes faktisk ikke at jeg kan smage forskæld over hovedet, der er måske kun en antydning af karamel som mangler i Pilsneren, ellers er det helt det samme, jeg kan ikke lade være med at tænke at dette her er en slots Pilsner der lige har fået en anelse karamel ekstrakt tilsat efter brygningen for at give farven og antydning af karamel malt. Jeg føler mig godt og grundigt snydt!

Jeg vælger at give den to points fordi at den ikke er helt så ringe som Pilsneren, men så bliver den heller ikke bedre!

Anmeld Øl Se anmeldelser af: Øl, Øltype, Bryggeri Europa
3 Maribo Bryghus / Slots Classic Gylden 10/03-2010
Teejay

Slots Classic er en af de øl der massivt sælges i grænsehandelen i Tyskland. Den er givetvis meget billig, men som ølentusiast er det ikke en øl der på nogen måde tiltaler mig. Den har en let maltet profil som hverken efterlader fylde eller smagsnuancer der er bemærkelsesværdige. Humlebitterheden er tilfredsstillende, men heller ikke tankevækkende. Det er en typisk mainstreampilsner der skriger DISCOUNT!!!

Tørstslukkende og delvis anvendelig som selskabsdrik. Jeg bruger med vilje ordet delvis, for der skal ikke erlægges mange ekstra kroner for at få noget andet billigt øl der bare smager meget bedre. Red fra Royal Unibrew er blot ét eksempel.

Anmeld Øl Se anmeldelser af: Øl, Øltype, Bryggeri Europa



I Databasen: 4670 Anmeldelser af 48756 øl fra 242 lande og 6312 bryggerier. Billeder: 24090

powered by goodbeer.dk